Fethullah Gülen Stanowczo Potępił Próbę Zamachu Stanu

Fethullah Gülen stanowczo potępił próbę zamachu stanu. Oficjalne stanowisko Fundacji Dunaj Instytutu Dialogu w tej sprawie

Szanowni Państwo
W związku z próbą zamachu stanu w Republice Turcji przeprowadzoną 15.07.2016 r., licznymi pytaniami oraz oskarżeniami pod adresem Fethullaha Gülena, którego myślą inspirowana jest działalność Fundacji Dunaj Instytutu Dialogu, pragniemy zająć stanowisko w tej sprawie.
Jako instytucja promująca pokój, dialog międzykulturowy i międzyreligijny oraz edukację i wartości demokratyczne, jednoznacznie potępiamy przeprowadzoną w piątek próbę zamachu stanu i wyrażamy głębokie ubolewanie dla rodzin ofiar ostatnich zamieszek w Turcji. Jednocześnie stanowczo odrzucamy zarzuty kierowane wobec Fethullaha Gülena, będącego źródłem inspiracji dla wielu ludzi zabiegających o pokój i pielęgnowanie wartości moralnych. Zapraszamy do zapoznania się z oświadczeniem Fethullaha Gülena w sprawie próby zamachu:

“Zdecydowanie potępiam przeprowadzoną w Turcji próbę zamachu stanu. Rządy należy zmieniać poprzez uczciwe i wolne wybory, bez użycia siły. Modlę się za Turcję, naród turecki i każdego, kto teraz w Turcji przebywa. Proszę Najwyższego Boga o możliwość rozwiązania tego problemu jak najszybciej i w jak najbardziej pokojowy sposób.
Dla osoby, która w ciągu ostatnich 50 lat przeżyła wszystkie przeprowadzone przewroty wojskowe, wykazywanie związku z próbą takiego zamachu jest obelgą. Bezwarunkowo zaprzeczam tego typu oszczerstwom.”


M. Fethullah Gülen