Kondolencje

PRZESŁANIE POTĘPIENIA I KONDOLENCJE FETHULLAHA GÜLENA W SPRAWIE MORDERSTW WE FRANCJI

Październik 30, 2020

Niedawno dowiedziałem się o okrutnym zabójstwie Samuela Paty w paryskiej dzielnicy i byłem głęboko zasmucony. Niestety, zszokowała mnie wiadomość, że w innym francuskim mieście trzy inne osoby zostały brutalnie zadźgane nożem podczas modlitwy w ich miejscu kultu. Chciałbym otwarcie powiedzieć, że byłem tym bardziej zasmucony, że ci, którzy popełnili te zbrodnie, posługiwali się islamskimi argumentami i wykrzykiwali religijne hasła.

Zrozumiałe jest, że muzułmanie, którzy wierzą i szanują wszystkich proroków od czasów proroka Adama, oczekują, że inni będą szanować proroka Mahometa (niech spoczywa w pokoju i błogosławieństwie) i czują się urażeni wyrażeniami i przedstawieniami, które są dla niego lekceważące. Istnieją jednak uzasadnione humanitarne, dyplomatyczne i prawne sposoby wyrażania swoich obaw. Nigdy nie można tolerować przemocy.

Każdy człowiek został stworzony jako godny, a każde ludzkie życie jest święte, niezależnie od ich przekonań. Traktowanie ludzkiego życia tak lekko, nie da się pogodzić ani z ludzkością, ani z islamem!

Poza tym, bez względu na cel, okrucieństwo i przemoc nie są drogą Proroka, a nawet jeśli taka przemoc jest popełniana w przebraniu religijnym, jest ona sprzeczna z podstawowymi wartościami islamu. Prorok Muhammad (p.b.u.h.) zawsze odpowiadał tym, którzy go obrażali i nękali ze współczuciem i łagodnością, i starał się wyeliminować wrogość.

W takim przypadku popełnianie tego rodzaju okrucieństw jest wyraźnym znakiem, że sprawcy nie odnieśli korzyści z przesłania Proroka, które obejmuje całą ludzkość ze współczuciem. Jednocześnie takie działania są największym brakiem szacunku dla jego spuścizny.

Przy okazji tego smutnego incydentu raz jeszcze potępiam wszelkie formy terroryzmu, bez względu na ich sprawców i cel.

Te ataki po raz kolejny dowodzą, że potrzebujemy dni, w których wszyscy uszanują się wzajemnie bez względu na różnice w przekonaniach, języku czy kolorze skóry i kiedy wszyscy podejdą do siebie z szacunkiem i współczuciem. Składam kondolencje bliskim osobom, które straciły życie w wyniku tych ataków, i dzielę się moim żalem z narodem francuskim i każdym, kto uważa się za członka ludzkiej rodziny.

M.Fethullah Gülen

Chmielna 26/22, 00-020 Warszawa

www.dialoginstytut.pl

info@dialoginstytut.pl