Szacunek dla Wszystkich Pomimo Różnic w Sposobie Życia

Szacunek dla Wszystkich Pomimo Różnic w Sposobie Życia

Fethullah Gülen: Każdy może i powinien żyć na swój sposób, zachowując szacunek do innych. Nie powinniśmy prowadzić mamy prawa otwierać drzwi do konfliktów i niezgody. Po uznaniu tego, co jest dla nas dobre, nie powinniśmy kłócić się o to, co jest lepsze.

Fethullah Gülen

Każdy pokazuje swój charakter poprzez swoje zachowanie, słowa i postawy. W ten sposób musimy działać tak, jak i my, zarówno wobec przyjaciół, jak i wrogów. Na przykład czesto zwracam się do innych, nawet tych, którzy mi ubliżają obniżać go z szacunkiem. To jest mój styl. Nie możemy iść na ustępstwa z naszym sposobem. Nie zapominajmy, że niektórzy przychodzą, a inni odchodzą, ale każdy nadal żyje na swoj sposób. (1)

Myślę też, że tego rodzaju zachowanie może złagodzić idee i zmienić zachowanie tych, którzy liczą na brutalność i wrogość.

W rzeczywistości powinniśmy starać się jak najbardziej tolerować nawet oszczerstwa i naciski. Kiedy nie można ich już ponieść, sprawę należy skierować do Boga.

Możemy zobaczyć surowe wyrażenia w Koranie. Odnoszą się jednak do ekstremistów. Zgodnie z tym delikatnym duchem sprawy Bediüzzaman w jednym miejscu mówi, że można nawiązać dialog i przyjaźń z żydami i chrześcijanami oraz wykonywać z nimi wszelką pracę w życiu społecznym. (2) Wskazuje, że zakaz Koranu mówiący o nie uznawaniu ich za przyjaciół dotyczy tylko tych kwestii wiary w judaizm i chrześcijaństwo, które nie są zgodne z islamem. W przeciwnym razie uogólnienie zasad odnoszących się do konkretnych warunków, ludzi i określonych tematów oznaczałoby przyjęcie Koranu inaczej niż to naprawdę oznacza. Nie powinniśmy więc poświęcać naszego stylu.

Jak już wcześniej mówiłem przy różnych okazjach, chcę raz jeszcze stwierdzić, że grzechem jest pielęgnowanie złych założeń lub opinii na temat innych i błędem jest szerzenie tego. Z tego względu osoby oddane służeniu islamowi i ludzkości powinny odwiedzić tych, którzy stosują różne metody w tym samym celu i wyjaśnić im sprawy, które mogą stanowić przyczynę niezrozumienia islamu, zapobiegając w ten sposób grzeszeniu w tej dziedzinie.

Każdy może i powinien służyć na swój sposób, zachowując szacunek dla innych. Nie mamy prawa prowadzić do konfliktów i niezgody. Po uznaniu tego, co jest dla nas dobre, nie powinniśmy kłócić się o to, co jest lepsze.

Ponadto, mimo, że powinniśmy budować dialog ze wszystkimi, trudno jest wyjaśnić, dlaczego muzułmanie, którzy mają niezliczoną liczbę wspólnych cech, mocno krytykują się nawzajem z powodu nieznacznych różnic między nimi i pozostają w separacji.

Uwagi:

(1) Styl – słowo po turecku – to słowo, na które często podkreśla Gulen. Może to oznaczać po angielsku, w zależności od kontekstu, sposobu, zachowania, zachowania, sformułowania.

(2) Risale-i Nur Külliyatı, „Münazarat”, vol. 2, s. 1944.

Źródło: M. Fethullah Gülen, 2004. „W Kierunku Globalnej Cywilizacji Miłości i Tolerancji”. The Light, Inc, New Jersey. Strony 115-116.

Tagi: Dialog | Fethullah Gulen | Filozofia Fethullaha Gülena

Link: http://www.gulenmovement.com/respecting-all-despite-differences-in-style-and-method.html