Dunaj Human Rights Academy

Jako platforma Praw Człowieka udało nam się wraz z partnerami zrealizować wydarzenie w formie akademii,miało miejsce 17-18 października. Naszymi partnerami były Stowarzyszenie Nigdy Więcej i Koło Naukowe Studenckie Forum Praw Człowieka Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydarzenie miało odbyć się w formie stacjonarnym, ale Z uwagi na stan epidemii i w związku z wzrastającej liczby osób zarażonych, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników i prelegentów, podjęliśmy decyzję o zmianie formy Akademii Praw Człowieka na formę online.

Prelegentami Akademii byli dr Anna Tatar, Eliza Rutynowska, prof Janusz Balicki, Iwona Kozieja-Grabowska, Konstanty Gebert i Małgorzata  Romanowska.

To była świetna okazja na to, żeby zgłębić wiedzę na temat przestępstw nienawiści.

W trakcie tej akademii dowiadywaliśmy się dużo nowych rzeczy od wybitnych specjalistów i byliśmy świadkiem wysiłków podejmowanych przez młodych ludzi i społeczeństwo przeciwko narastającej w świecie przestępstwa nienawiści i jesteśmy jednak pełni nadziei w budowę lepszego, bezpieczniejszego, pokojowego i zrównoważonego świata.

Wierzymy w to, że  nie ma silniejszej więzi niż miłości między ludźmi.

Jako Dunaj Instytut Dialogu pragniemy złożyć podziękowanie naszym prelegentom za ciekawie prowadzane wykłady i naszym partnerom NEVER AGAIN Association – Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ i Koło Naukowe Studenckie Forum Praw Człowieka, bez którymi Akademia nie zakończyłaby tak spektakularnym sukcesem! To była przyjemność współorganizować z Wami to wydarzenie, oby tylko był czas na powtórki! Serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom i liczymy na to, że się spotkamy na kolejnej serii Human Rights Academy!

Więcej o naszych prelegentach:

Eliza Rutynowska, prawniczka Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), aplikantka adwokacka w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie oraz Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz (z wyróżnieniem) Szkoły Prawa Brytyjskiego i Unii Europejskiej prowadzonej na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Uniwersytetem w Cambridge.

prof. Janusz Balicki, kierownik Katedry Polityk Publicznych oraz Międzyinstytutowego Zakładu Badań nad Migracją Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zainteresowania badawcze: analiza oenzetowskich konferencji ludnościowych i społecznych pod kątem globalnej polityki ludnościowej i praw kobiet, polska polityka społeczna, rodzinna i ludnościowa, polityka migracyjna oraz integracja imigrantów z różnych kultur w UE, polityka imigracyjna i azylowa UE, zagadnienie integracji imigrantów z różnych kultur, szczególnie z krajów muzułmańskich, zagadnienie humanizacji polityki imigracyjnej i azylowej UE.

Dr Anna Tatar jest przedstawicielką stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. Współredaktorka raportu z monitoringu dotyczącego rasizmu i bigoterii w Polsce „Brązowa Księga”. Doktorat obroniła na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego rozprawą doktorską pt. „Stosunki polsko-żydowskie w tekstach pisanych przez Hannę Krall”. Jako członkini Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” uczestniczyła w międzynarodowym programie „International Visitor Leadership Program” poświęconym zwalczaniu brutalnego ekstremizmu, zorganizowanym w 2019 roku przez Departament Stanu USA i Ambasadę USA w Warszawie.

Konstanty Gebert, Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Psychologii. Współzałożyciel i członek Żydowskiego Uniwersytetu Latającego, członek Pracowników Nauki, Techniki i Oświaty; redaktor i autor tekstów w piśmie „KOS”, autor m.in. w „Tygodniku Mazowsze”. członek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Wisconsin, Uniwersytetu Kalifornijskiego i Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie.

Iwona Kozieja-Grabowska, praktyk i facylitator dialogu, trener kompetencji miękkich, mediator. Promuje ideę dialogu w Polsce. Pisze, publikuje, prowadzi badania oraz liczne spotkania, wykłady i warsztaty. Szczególnie interesują ją kwestie dialogu międzypokoleniowego. Posiada unikalne umiejętności i kompetencje nabyte m.in. podczas warsztatów prowadzonych przez Nansen Center for Peace and Dialogue z Norwegii oraz Dialogos z USA. Organizacji, promujących dialog na świecie. Bogate doświadczenia i wieloletnia praktyka, pozwoliły jej na stworzenie warsztatów i szkoleń dialogowych w Polsce, biorąc pod uwagę uwarunkowania lokalne.

Małgorzata Romanowska, specjalista miediów społecznościowych oraz wielokulturowości w Centrum Wielokulturowe w Warszawie. She is a cultural animator, researcher, interested in city identity and sustainable urban development. The organizational direction of Foundation for Intangible Cultural Heritage in Poland. She cooperates or cooperated with the following NGOs and informal initiatives: Pro Humanum Association, FILMFORUM Association, KOSMOPOLIS Institute, City Initiative, Common Table. Warsaw Soundscape Project’s author.