Eid al-Adha in the Multicultural Center

Don’t you know what Eid al-Adha is, then we invite you to come because we will have a presentation about it. Due to epidemic situation, the maximum number of participants is limited.We will prepare some traditional food to celebrate and it would be amazing if you could bring some of your traditional cuisines to share with the others. This year we are organizing an Eid celebration at the Warsaw Multicultural Center. Eid al-Adha like other events in Islam happens at different times of the year and this time it will take from 30th July to 3rd August. We invite you on the second day of Eid 31st July to the Multicultural Center to celebrate with us. Eid Qurban is the second of two Islamic holidays celebrated worldwide each year (the other being Eid al-Fitr), and considered the holier of the two. It honours the willingness of Ibrahim (Abraham) to sacrifice his son as an act of obedience to God’s command. Just as he was to sacrifice his son, an angel stopped him and gave him a lamb to sacrifice in place of his son. The purpose of Qurbani or Sacrifice in Eid al-Adha is not about shedding of blood just to satisfy Allah. It is about sacrificing something devotees love the most to show their devotion to Allah. It is also obligatory to share the meat of the sacrificed animal in three equivalent parts – for family, for relatives and friends, and for poor people. Event will be provided in English and Polish. Dołącz do świętowania Eid al-Adha (Eid Qurban) razem z nami!Przynieś jedną ulubioną potrawę, by podzielić się z innymi i nie zapomnij wypełnić formularza, aby się zarejestrować:
https://docs.google.com/…/1FAIpQLSfX29JXCHP6XU…/viewform

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co to jest Eid al-Adha, przyjdź do nas do nas, przygotujemy prezentację na ten temat. W związku z sytuacją epidemilogiczną, liczba miejsc jest ograniczona. Przygotujemy tradycyjne jedzenie z okazji święta i byłoby wspaniale, gdybyś mógł przynieść niektóre ze swoich tradycyjnych kuchni i podzielić się nimi z innymi. W tym roku organizujemy obchody Eid w warszawskim Centrum Wielokulturowym. Eid al-Adha, podobnie jak inne wydarzenia w Islamie, jest świętem ruchomym i w tym roku trwać będzie od 30 lipca do 3 sierpnia. Drugiego dnia Eid – 31 lipca o godz. 17.30 – zapraszamy do Centrum Wielokulturowego na wspólne świętowanie. Eid Qurban jest jednym z najważniejszych świąt islamskich obchodzonych co roku na całym świecie (drugim jest Eid al-Fitr). Jest wyrazem szacunku wobec gotowości Ibrahima (Abrahama) do poświęcenia swego syna w akcie posłuszeństwa boskiej woli. Był on gotów poświęcić swego syna, jednak anioł go zatrzymał i dał mu baranka, by poświęcił go zamiast niego. Celem Qurbani lub Ofiary w Eid al-Adha nie jest przelanie krwi by zadowolić Allaha. Chodzi o poświęcenie czegoś, co się najbardziej kocha, aby okazać swoje oddanie Allahowi. Podczas święta obowiązkowe jest rozdzielenie mięsa ofiarowanego zwierzęcia na trzy równe części – dla rodziny, dla krewnych i przyjaciół oraz dla ludzi potrzebujących. Wydarzenie będzie prowadzone w języku angielskim i polskim.


Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy spędzili Święto Al-Adha z nami i Centrum Wielokulturowego za szczere goszczenie