Kto ponosi odpowiedzialność za kryzysy migracyjne?

Bardzo serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny z okazji Światowego Dnia Uchodźcy pt. „Kto ponosi odpowiedzialność za kryzysy migracyjne?”, w którym pochylimy się nad nieustannie trwającym globalnym dramatem, jakim są kryzysy migracyjne. Wciąż na całym świecie miliony osób są zmuszane opuszczać swoje miejsca zamieszkania w poszukiwaniu życia bez wojen, głodu i braku dachu nad głową.

Jesteśmy przekonani, że w krajach rozwiniętych potrzebna jest pogłębiona dyskusja na temat źródeł, przebiegu i konsekwencji kryzysów migracyjnych. Dlatego zapraszamy na nasz panel, w którym wraz z ekspertami będziemy starać się zwiększać naszą świadomość na temat tej palącej kwestii oraz poszukiwać możliwych rozwiązań. 

Prelegenci:

prof. ucz. dr hab. Monika Trojanowska-Strzęboszewska – UKSW

Natalia Gebert – Fundacja Inicjatywa Dom Otwarty

Mateusz Krępa – Ośrodek Badań nad Migracjami UW


We wtorek 20 czerwca z okazji Światowego Dnia Uchodźcy w naszym Instytucie odbył się panel dyskusyjny „Kto ponosi odpowiedzialność za kryzysy migracyjne?”.

Było to niezwykle ciekawe spotkanie, które pozwoliło nam spojrzeć na tytułowe pytanie z różnych perspektyw. Wypowiedzi prelegentów z pewnością dały nam wszystkim wiele do myślenia, niekiedy poddając w wątpliwość kategorie, w których zazwyczaj myślimy o losie uchodźców.

Prof. Monika Trojanowska-Strzęboszewska z UKSW pokazała, jak kategoria „kryzysu migracyjnego” łatwo może stać się politycznym narzędziem. P. Natalia Gebert z Fundacji Dom Otwarty nie pozwala nam zapomnieć, że zawsze chodzi tu o pojedyncze osoby i ich bardzo konkretne historie. A Mateusz Krępa z Ośrodka Badań nad Migracjami UW wskazywał m.in., jak, często w zaskakujący sposób, kwestie migracji mają się do zagadnienia bezpieczeństwa.

Serdecznie dziękujemy naszym prelegentom i wszystkim uczestnikom, że razem mogliśmy się pochylić nad tą paląca kwestią. Mamy nadzieję, że nie skończy się na słowach i że wspólnie będziemy działać na rzecz migrantek i migrantów!