Panel: Rola Kultury i Sztuki w Zapewnieniu Harmonii Społecznej

Pojęcie spójności społecznej obejmuje wszelkie próby podejmowane przez jednostkę w celu utrzymania lub poprawy swojej sytuacji w stale zmieniających się warunkach i pod presją otoczenia społecznego. Jako Instytut Dialogu „Dunaj” z udziałem czterech wyjątkowych artystów mamy zamiar odnieść się do tej kwestii z perspektywy kultury i sztuki w panelu „Rola kultury i sztuki w zapewnieniu harmonii społecznej”. Nasi goście podzielą się swoimi refleksjami na ten temat, pozwalając nam spojrzeć na niego ich oczami. Ponadto będziemy mieli okazję przyjrzeć się ich dziełom dotyczącym tego zagadnienia. Jeśli chcesz wziąć udział w tym przepełnionym harmonią wieczorze, by móc spotkać uznanych artystów i zadać im swoje pytania, nasz panel odbędzie się 24. listopada o godz. 18.00 w siedzibie naszego Instytutu przy ul. Chmielnej 26/22. A oto nasi wspaniali goście:

Maria Wollenberg-Kluza – polska malarka, prekursorka współczesnego nurtu malarstwa refleksyjnego, wywodzącego się i nawiązującego w twórczości do polskiego koloryzmu i symbolizmu. Mieszka i tworzy w Warszawie. Autorka licznych publikacji o sztuce oraz kuratorka wystaw.

Zara Bergmann – artystka z Kazachstanu, tworząca sztukę medytacyjną. Jest certyfikowaną terapeutką Reiki i na różne sposoby w swojej sztuce stara się przekazywać innym pozytywną, uzdrawiającą energię. Prowadzi także warsztaty sztuki oraz „mindfulness” w Warszawie.

Leonardo Mendoza – ukończył Narodową Szkołę Malarstwa, Rzeźby i Druku w mieście Meksyk. Jego twórczość łączy w sobie tradycyjne oraz cyfrowe środki wyrazu. Jego prace eksplorują różne sposoby komunikacji i przez ten pryzmat odkrywają przed odbiorcą relację pomiędzy jednostkową i zbiorową świadomością. Głównym źródłem inspiracji w jego ostatniej twórczości są wzajne powiązania wyłaniające się z interakcji między człowiekiem a współczesnymi technologiami. 

Bartłomiej Miernik – absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, krytyk oraz reżyser teatralny. Dyrektor artystyczny teatru działającego przy Fundacji Banina, która zajmuje się edukacją poprzez teatr, włączając młodych ludzi w działania partnerskie dotyczące tematów istotnych i rezonujących społecznie, jak tolerancja, relacje rówieśnicze, zmiany klimatyczne, czy migracja.


Z pięknego panelu pozostały nam uśmiechnięte wspomnienia i przemyślenia, o których warto pamiętać.
Nasi wolontariusze z platformy kultury i sztuki zorganizowali panel w którym wysłuchaliśmy artystów, którzy rzucają światło na kulturę Meksyku, Kazachstanu i Polski. Rozmawialiśmy z nimi także o różnorodności kulturowej i harmonii społecznej. Dziękujemy wszystkim za przybycie i spędzenie z nami cennego czasu.
Nie zapomnijcie sprawdzić ich osobistych wystaw i projektów. Do zobaczenia na kolejnym wydarzeniu pełnym sztuki i kultury.