Święto Ashure – dzielenie się Budyniem Noego

Serdecznie Was zapraszamy do przyłączenia się do Święta Ashure, którego punktem kulminacyjnym jest Budyń Noego. Jest to tradycyjny turecki deser, który składa się z bardzo rożnych składników, podobnie jak ludzkość, która składa się z wielu ras, języków, wiary, tradycji.Opowiemy o święcie Ashure, jego historii i o tym, dlaczego łączy ludzi różnych narodowości i kultur.
W ogródku MAL będzie można posłuchać pieśni tureckich przy akompaniamencie gitary.
Kulminacją wieczoru będzie Budyń Noego – deseru przygotowanego z mieszanki ziaren, owoców i orzechów.Czym jest Budyń Noego?Uważa się, że kiedy Arka Noego osiadła na górze Ararat w Turcji, rodzina Noego przygotowała specjalne danie zwane Ashura lub Budyniem Noego, które jest przygotowywane z mieszanki ziaren, owoców i orzechów. Ashura (Budyń Noego) to lustro pokazujące, w jaki sposób wszystkie kultury, płcie, religie, rasy, grupy etniczne, wiekowe, osoby o różnym pochodzeniu mogą się łączyć, zachowując swoje bogactwo i tożsamość oraz żyjąc w pokoju i harmonii ze sobą. Ten słodki posiłek o nazwie Budyń Noego stał się od tego dnia powszechnym symbolem całkiem nowego smaku, który jest wynikiem połączenia wielu innych smaków. Ludzie pielęgnujący tę tradycję spotykają się z nowo poznanymi ludźmi i sąsiadami pochodzącymi z różnych kultur, przygotowują Budyń Noego i „z życzeniem pokoju wśród ludzi” dzielą się deserem. My również, kontynuując tę wspaniałą tradycję oraz w imię pokoju wśród ludzi, zapraszamy do poczęstowania się Budyniem Noego. Jak mówi jedno z tureckich przysłów: „zjedzmy coś słodkiego, a osłodzimy naszą rozmowę”.Budyń jest potrawą, która obrazuje nasze podejście do społeczeństwa międzykulturowego. Głęboko wierzymy, iż kultury poprzez interakcje są w stanie stworzyć niesamowite rzeczy, tak samo jak rozmaite składniki zmieszane ze sobą prowadzą do powstania pysznej całości, jaką jest Budyń Noego.


Kolejne świętowanie dniu Aszura, tym razem w domu sąsiedzkim!

Była prezentacja, smakołyk i wspólne śpiewanie.

Dziękujemy za przyjaźny wieczór i za przebycie

Dom sąsiedzki o nas: 

Choć bardzo różne składniki mieszają się w puddingu Noego, razem smakują bardzo dobrze. My też bardzo różnimy się od siebie, a możemy żyć ze sobą w pokoju i zgodzie i też możemy stworzyć razem nowy, lepszy “smak”. Nasze różnice są naszym pięknem.

Dziękujemy gościom z Dunaj Instytut Dialogu  oraz Mieszkańcom za ten wyjątkowy wieczór