Rola mediów w kryzysach humanitarncyh

Bardzo ważne jest, aby temat migracji, który jest dużym wyzwaniem dzisiejszych czasów, był ogłaszany w mediach przy użyciu odpowiednich słów. Jedną z kluczowych kwestii jest przedstawianie procesów harmonizacji i integracji, które są niezmiernie ważne w przypadku migracji. Sposób mówienia o nich jest również niezmiernie istotny. Media mają ogromny wpływ na to, co ludzie myślą o imigracji. Jak język mediów wpływa na imigrantów? Czy media podkreślają pochodzenie etniczne ludzi? Podczas panelu i warsztatu, które przeprowadzimy, omówimy te zagadnienia z szanownymi prelegentami: panią Anną Mikulską oraz panem Bartosz Rumieńczyk.

Anna Mikulska: Dziennikarka „OKO.press” i reporterka, z wykształcenia antropolożka kultury. Pisze o migracjach, prawach człowieka, pracy przymusowej i edukacji. Laureatka konkursu „Pisma. Magazynu Opinii” – „Między wierszami” za reportaż „Imigracja przez morze plastiku” oraz konkursu Festiwalu Wrażliwego w kategorii twórca szczególnie wrażliwy za dwa reportaże i projekt „Historie o Człowieku”. Publikowała m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów”, „Onetu”, „Krytyki Politycznej”, „Pisma. Magazynu Opinii” czy „Tygodnika Powszechnego”

ElBartosz Rumieńczyk: dziennikarz zajmujący się prawami człowieka, migracjami i uchodźstwem, autor reportaży z Libanu, Somalii, Ugandy czy irackiego Kurdystanu. Przez pięć lat związany z Onetem, obecnie niezależny. Pisuje do „Tygodnika Powszechnego”, OKO.press, Wirtualnej Polski i „Przeglądu”.


W zeszłym tygodniu mieliśmy bardzo owocny panel. Z udziałem dziennikarki Anna Mikulska i dziennikarza Bartosz Rumieńczyk rozmawialiśmy na temat rola mediów w kryzysach humanitarnych. Była dyskusja również o dziennikarstwie, migracji i wojnie w Ukrainie. Serdecznie dziękujemy panelistom i uczestnikom za wspaniałe spotkanie.