Zrozumienie poprzez dialog: Międzyreligijna Jerozolima

Zapraszamy na seminarium pt. „Zrozumienie poprzez dialog: Międzyreligijna Jerozolima”, które odbędzie się w najbliższym czasie. W trakcie seminarium spojrzymy na Jerozolimę z perspektywy judaizmu.

Celem wydarzenia jest stworzenie przestrzeni dla interdyscyplinarnych rozmów i dialogu między różnymi tradycjami religijnymi. Skupimy się na badaniu i zrozumieniu kulturowych, historycznych i duchowych aspektów Jerozolimy jako miejsca o znaczeniu dla wielu religii.

Prelegenci:

Stanisław Krajewski – profesor zwyczajny na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz były przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Filozofii UW. Żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów od jej powstania w roku 1990. Autor wielu książek i artykułów m.in. z filozofii matematyki, dialogu międzyreligijnego oraz historii Żydów w Polsce.

O. Łukasz Popko OP – polski dominikanin, biblista, na co dzień mieszkający w Jerozolimie. Profesor nadzwyczajny w École Biblique et Archéologique w Jerozolimie oraz wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów. W pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim egzegezą historyczno-krytyczną Starego Testamentu oraz archeologią biblijną. Jest odpowiedzialny m.in. za krytyczne wydanie Drugiej Księgi Królewskiej w ramach Biblia Hebraica Quinta (przygotowywanej przez Deutsche Bibelgesellschaft).


W środę mieliśmy ogromną przyjemność i zaszczyt być gospodarzem międzyreligijnego panelu na temat Jerozolimy pt. „Zrozumienie poprzez dialog”. Wysłuchaliśmy dwóch wspaniałych wystąpień: profesora Stanisława Krajewskiego (z perspektywy żydowskiej) oraz o. Łukasza Popko OP (z perspektywy chrześcijańskiej), po których odbyła się inspirująca dyskusja. Rozmawialiśmy m.in. o historii i znaczeniu Jerozolimy dla religii abrahamowych, ale także o tym, na ile dialog międzyreligijny może przyczynić się do rozwiązania istniejących tam napięć i konfliktów. Choć temat nie jest łatwy, to bardzo się cieszymy, że mogliśmy spotkać się wspólnie w atmosferze dialogu i poszukiwania wzajemnego zrozumienia, by rozmawiać na temat Świętego Miasta.

Jak mawiają Żydzi w czasie Pesach: „Le szana habaa b’Jeruszalajim!” – do zobaczenia za rok w Jerozolimie!